Wymiana oleju w skrzyni biegów w Zabrzu

Każdy kierowca wie, jak ważne jest uzupełnianie oleju silnikowego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że konieczna jest również regularna wymiana oleju w skrzyni biegów. Dlaczego jest to tak ważne? Jaki olej do skrzyni biegów wybrać? Kto powinien zająć się jego wymianą?

 

Zadania oleju w skrzyni biegów

Wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezwykle istotna, gdyż pełni on szereg ważnych funkcji, takich jak:

  • zmniejszanie tarcia poszczególnych elementów
  • znaczące łagodzenie uderzeń kół zębatych
  • ochrona przed rdzą

 

Nienaturalne dźwięki wydawane podczas zmiany biegów, problem z ich przerzucaniem, szarpanie – to wszystko sygnały, że wymiana oleju w skrzyni biegów jest już spóźniona. Warto zrobić to wcześniej, nim dojdzie do uszkodzenia podzespołu. Uważa się, że wymiana wskazana jest co 50-60 tys. km, jednak zależy to od wielu czynników, takich jak eksploatacja samochodu, jego wiek itd.

 

Jakość oleju

Troszcząc się o skrzynię biegów, warto zadbać o jakość oleju. Powinien być on przyjazny dla wszystkich części skrzyni, nie tylko tych metalowych. Należy także pamiętać, iż niskiej jakości olej jest wrażliwy na wysoką temperaturę, powodującą zmianę jego konsystencji.

 

Kto powinien wymieniać olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni biegów nie należy do trudnych czynności. Niemniej jednak dobrze, jeśli wykonuje ją fachowiec, który najlepiej dobierze odpowiedni olej. Ich różnorodność jest bardzo duża, a nowoczesne oleje działają o wiele lepiej od tych stosowanych jeszcze dekadę temu.

Mechanika samochodowa

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności